Daniel - wspomnienia z Graduate Programme

Do programu stażowego dołączyłem ponad dwa lata temu. Była to jedna z pierwszych firm, do których zaaplikowałem zaraz po studiach. Pamiętam, że proces rekrutacyjny mimo, że składał się z kilku etapów to przebiegał bardzo sprawnie. By zostać "graduejtsem":

  • złożyłem formularz na stronie programu
  • wypełniłem test online
  • miałem rozmowę z działem HR 
  • wziałem udział w Assessment Center w głównej siedzibie firmy w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

​I jak wypadłem? Chyba dobrze skoro dostałem angaż! :) Sam początek mojej przygody z IMI to dwutygodniowy pobyt w Birmingham na tzw. Onboardingu. W czasie dwutygodniowego bloku, miałem możliwość nie tylko dowiedzieć się czym każda z naszych trzech Dywizji (Critical, Hydronic, Precision) się zajmuje, ale również poznać stażystów z innych krajów oraz ludzi mających dłuższy czas pracy, którzy pomogli wgłębić się w tajniki naszego biznesu.

Program stażowy składa się z czterech półrocznych okresów, w czasie których zmienia się dział, w którym się pracuje oraz często lokalizację. Taki zabieg pozwala na szerszą perspektywę podczas prowadzenia projektu - nie tylko patrzy się przez pryzmat własnego podwórka, ale także co się musi zadziać w innych działach. Ja rozpocząłem swoja pracę w Dziale Lean, gdzie zobaczyłem co stoi za światowej klasy systemem produkcyjnym oraz jak nasza fabryka w Olewinie może produkować wysokiej klasy produkty, przy zapewnieniu wysokich standardów w zakresie bezpieczeństwa i ergonomii.

Kolejne pół roku spędziłem w Dziale R&D w naszej fabryce w Erwitte w Niemczech, gdzie produkowana jest większość naszych produktów do regulacji termostatycznej. Praca w innym środowisku, w innym kraju była doświadczeniem bardzo cennym. W tym okresie zgłębiłem swoją wiedzę techniczną, rozwinąłem swoje umiejętności w zakresie projektowania wspomaganego komputerowo (CAD) oraz miałem możliwość zobaczyć jak przebiega proces rozwoju nowych produktów.

Na resztę dwuletniego programu stażowego wróciłem do fabryki w Olewinie, gdzie rozpocząłem pracę w Dziale Sprzedaży. Mimo, że nigdy wcześniej nie myślałem o pracy w takim dziale, dzięki programowi miałem możliwość bycia częścią zespołu, który ma bezpośredni kontakt z klientem. Mając w zespole inżynierów z ogromną wiedzą na temat systemów HVAC dowiedziałem się wiele praktycznych informacji na temat zastosowania naszych produktów. Ostatnie pół roku programu spędziłem w Dziale R&D, gdzie brałem udział w rozwoju i testach nowych produktów oraz modelowaniu CAD. Dało mi to szansę na jeszcze większe zagłębienie się w tajniki wiedzy inżynierskiej.

Cały okres Programu Stażowego był czasem wielu wyzwań i zmian. A jedną z jego najważniejszych elementów była możliwość poznania wspaniałych ludzi, od których mogłem posiąść masę wiedzy i doświadczeń. Obecnie pracuję jako Inżynier Projektu w Dallas, USA, gdzie codziennie wykorzystuję umiejętności nabyte w czasie Programu Stażowego.

Warto było? Pewnie!

Daniel


Możesz dowiedzieć się znacznie więcej o Programie dla Absolwentów w IMI Hydronic Engineering.
​Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj wspomnienia Pawła.Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj wspomnienia Agnieszki.


Daniel