Paweł - wspomnienia z Graduate Programme

​Słowem wstępu pragnę Wam przybliżyć moją osobę. Mam na imię Paweł, na program zaaplikowałem wraz z ukończeniem Politechniki Śląskiej na kierunku zarządzanie i inżynieria produkcji. Proces rekrutacyjny przebiegał sprawnie pod wieloma względami, jego punktem kulminacyjnym było tzw. assessment centre, na które zostałem zaproszony do Birmingham w UK. 

Wrzesień 2017. Swój pierwszy przydział otrzymałem w dziale Lean w Olkuszu, gdzie miałem przyjemność pracować z najlepszymi w swoim fachu. Pragnę zaznaczyć, że olkuski oddział od dłuższego czasu wiedzie prym pod względem „lean score” w całej dywizji IMI Hydronic Engineering. Mogłem od podszewki poznać proces produkcyjny na wybranych liniach, jak również przyczynić się do usprawnienia jednego z nich. 

W pierwszym miesiącu pracy zostałem również ponownie zaproszony do siedziby firmy znajdującej się w Birmingham w UK, aby lepiej poznać pozostałych śmiałków, którzy tak jak ja, podjęli się wyzwania, jakim jest Graduate Programme. 

​Marzec 2018. Korzystając z możliwości rozwoju jaki oferuje firma, rozpocząłem 6-miesięczny przydział w szwedzkim Ljung. Pracując w dziale R&D miałem okazję zobaczyć, jak produkty marki IMI TA przechodzą przez kolejne etapy APQP. Osobiście po raz pierwszy rozpocząłem pracę wyłącznie w języku angielskim, co niezmiernie przyczyniło się do wzrostu moich umiejętności językowych. Poznałem również znaczenie terminu „fika” oraz czym jest „produktutveckling”.Pobyt w miesiącach letnich w Skandynawii umożliwił mi również odbycie podróży po Norwegii, gdzie pokonałem ponad 2500 km oraz zdobyłem słynną Trolltungę czyli skałę zwaną „językiem trolla”. Zdjęcie z archiwum Pawła.

Poznając produkty IMI w praktyce. 
Zdjęcie z archiwum Pawła.

Wrzesień 2018. Trzeci „placement" miał miejsce w Dunstable w UK, gdzie pracowałem w dziale sprzedaży. W ramach pracy, razem z inżynierami sprzedaży miałem okazję odwiedzić naszych klientów: designerów, project managerów, hurtowników i instalatorów w różnych miejscach Anglii: w Londynie, Brighton, Bournemouth, Manchesterze i Blackpool. To właśnie tam poznałem różnicę między „sales representative" a „sales engineer". Nasi inżynierowie sprzedaży czynnie wspierają klientów doświadczeniem i wiedzą, której miałem okazję zaczerpnąć podczas szkoleń dla instalatorów HVAC.  Feedback otrzymany podczas rozmów z naszymi klientami skłonił mnie do opracowania i wypuszczenia na rynek w UK katalogu produktowego, który spełniał ich oczekiwania.Marzec 2019. Na ostatnie miesiące programu skierowałem się na Słowenię w ramach pracy w dziale Project Management/ R&D. Współpracuję tutaj bezpośrednio z designerami naszych produktów. Każdego dnia przykładamy starań, aby nasze produkty odpowiadały na potrzeby naszych klientów. Mam też okazję w praktyce wykorzystać oraz podszkolić swoje umiejętności modelowania
w oprogramowaniu CAD.

Podsumowując graduate programme bez wątpienia stwierdzam, że poza pracą jest to doświadczenie które poszerza horyzonty. Nauczyłem się jak współpracować z ludźmi z różnych narodowości i kultur, uświadomiłem sobie jak ważne jest zrozumienie stanowiska współpracowników aby razem, wspólnie dostarczać wartość dodaną dla naszych klientów w ramach ich potrzeb. Budowa programu pozwoliła mi również na zwiedzanie okolicznych krajów.

Pragę z tego miejsca zachęcić Cię do złożenia aplikacji, jeżeli jeszcze się wahasz. Nie czekaj ani chwili, a być może i Twoje życie stanie się jedną, wielką przygodą.

Możesz dowiedzieć się znacznie więcej o Programie dla Absolwentów w IMI Hydronic Engineering.


Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj wspomnienia Agnieszki.​Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj wspomnienia Daniela.


Paweł