Adrian - wspomnienia z Graduate Programme

Moja przygoda z programem rozpoczęła się we Wrześniu 2017 roku i właśnie dobiega końca - w momencie, w którym piszę ten tekst, jednocześnie "dopinam" ostatnie sprawy związane z objęciem stałego już stanowiska, oczywiście wewnątrz naszej organizacji!

Decyzję o aplikacji na program podjąłem z nadzieją na poszerzenie horyzontów zarówno zawodowych jak i osobistych, mając już pewien bagaż doświadczeń związanych z pracą w firmie produkcyjnej. Szczerze? Stabilność, poczucie bezpieczeństwa i nadzieja powolnego acz konsekwentnego rozwoju uległy naturalnej ciekawości i chęci wykonania kroku w nieznane podsycanym energią kogoś kto całkiem niedawno ukończył studia! Program Graduate okazał się być strzałem w dziesiątkę!


Juz pierwszy kontakt z procesem rekrutacji zapowiadał coś pozytywnego. Po początkowych etapach procesu takich jak m.in. "konkurs CV", czy testy online przyszedł czas na etap "Assessment centre", który to odbył się w siedzibie głównej spółki, w Birmingham. Cały dzień wypełniony rozmowami z rekruterami i zadaniami do wykonania dał mi w kość  lecz było warto, nawet dla samej potrzeby sprawdzenia siebie! Po otrzymaniu pozytywnych wyników rekrutacji, dołączyłem do IMI Hydronic Engineering, poprzedzając początek mojego pierwszego z czterech, półrocznych placementów, dwutygodniowymi warsztatami wprowadzającymi dla ponad 30-to osobowej grupy nowoprzyjętych "graduate'ów" z całego świata. Pierwsze sześć miesięcy spędziłem w olkuskim oddziale firmy, pracując w dziale Lean Manufacturing, co pozwoliło mi na poszerzenie wiedzy w zakresie doskonalenia i procesów (głównie) produkcyjnych. Projektowa organizacja pracy, pozwoliła na skupienie się na rozwoju i ukierunkowanie na konkretne cele postawione już na początku placementu - jest to istotne dla efektywności nauki. 

​ Organizatorzy programu, a także osoby zaangażowane, z bezpośrednim przełożonym na czele, doskonale sobie z tego zdają sprawę co czyni Graduate Programme rozwojowym. Kolejne 12 miesięcy spędziłem za granicą, w Niemczech, a następnie w Słowenii, pracując kolejno w działach R&D oraz PMO (project management office).


Poza strefą zawodową, w której poczyniłem wyraźne postępy i nabrałem bezcennego doświadczenia pracy w prawdziwie międzynarodowym środowisku, cieszyłem się również nowo poznanymi znajomościami, odwiedzonymi miejscami czy po prostu zupełnie innym stylem życia jakim się charakteryzują inne kraje czy kultury. W każdym z tych miejsc zostałem ciepło przyjęty i czułem się szybko jak "u siebie", co czyniło te zagraniczne placementy jeszcze lepszym życiowym doświadczeniem. Obecnie ostatni z moich placementów dobiega końca, pracuję w dziale Global Procurement i zajmuję się tematyką, która dotyczy każdej jednostki zakupowej w naszej dywizji -  projekt nad którym pracuję może ułatwić życie pracownikom działów Procurement w każdej z naszych jednostek produkcyjnych, a globalny zasięg obowiązków dodatkowo wprowadza poczucie odpowiedzialności ale i satysfakcję z pracy jaką się wykonało.


​Cytując bohatera Laskę z filmu "Chłopaki nie płaczą" Graduate Programme może pomóc w znalezieniu odpowiedzi na "z.. ważne pytanie: co lubię w życiu robić?". Czy byłaby to praca przy projektowaniu nowych produktów, czy może jednak bliżej procesu produkcyjnego? Inżynieria sprzedaży? A może business development? "W ogóle, bracie, jeżeli nie masz na utrzymaniu rodziny, nie grozi ci głód, nie jesteś Tutsi ani Hutu i te sprawy..." w tych i wielu innych rolach masz szansę się sprawdzić dołączając do programu absolwenckiego Graduate Programme. 

Rozpocznij przygodę swojego życia! Polecam, Adrian.

Możesz dowiedzieć się znacznie więcej o Programie dla Absolwentów w IMI Hydronic Engineering.Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj wspomnienia Daniela.


Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj wspomnienia Agnieszki.


Adrian