Politechnika w Hongkongu Kiedy Politechnika w Hongkongu planowała renowację starego systemu HVAC, wyzwaniem postawionym przez rząd w Hongkongu było zapewnienie wewnętrznej temperatury w klimatyzowanym budynku powyżej 25.5° C, aby zmniejszyć wpływ jego działania na środowisko.

​​​​​
W związku z tym szukali odpowiedniego partnera z wiedzą praktyczną oraz umiejętnością zaprojektowania systemu o wysokiej wydajności, pozwalającego na dokładną regulację temperatury. 

Politechnika w Hong Kongu ma obszerny campus dla prawie 30 000 studentów oraz około 1000 pracowników. Pierwszy etap projektu modernizacji systemu HVAC (ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji) obejmował obszar prawie 10 000 m2.

Wyzwanie​
System zainstalowany w budynku miał za zadanie utrzymać zdrowe i komfortowe warunki powietrza wewnętrznego poprzez wysoką wydajność oraz dokładne sterowanie temperaturą. Prace rozpoczęto od sprawdzenia i modernizacji systemu dla wybranego reprezentatywnego obszaru o powierzchni 700 m2. Wymagało to wykonania ekspertyzy oraz bliskiej współpracy uczelni z IMI Hydronic Engineering.

Rozwiązanie
Kluczem było osiągnięcie zrównoważenia hydraulicznego. W nieustabilizowanym systemie, odbiorniki końcowe znajdujące się najbliżej pomp pracowały przy nadprzepływie, natomiast te położone dalej przy podprzepływie. Jest to częsty błąd w instalacjach HVAC (ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji), którego rezultatem są zróżnicowane parametry powietrza wewnętrznego w różnych pomieszczeniach. W tej sytuacji użytkownicy pomieszczeń próbują uzyskać komfort i uregulować temperaturę w pomieszczeniu manewrując zaworem termostatycznym, co obniża wydajność systemu oraz może prowadzić do pogorszenia komfortu.
Pierwszym krokiem do osiągnięcia optymalnego rozwiązania była ekspertyza istniejącego już systemu. IMI Hydronic Engineering zaczęło od dogłębnej analizy, pomiarów różnicy ciśnienia, przepływu i temperatury w instalacji zimnej wody. Autorskie oprogramowanie IMI Hydronic Engineering, TA Select, zostało wtedy wykorzystane do obliczeń hydraulicznych oraz doboru elementów instalacji.

Następnym krokiem do poprawienia komfortu była instalacja dobranych elementów systemu, wspólna stabilizacja wszystkich zaworów oraz regulatorów ciśnienia. Zapewniono najlepsze warunki i pomoc w uruchomieniu instalacji tak, aby zaproponowane rozwiązanie już od samego początku dostarczyło pełny komfort, oszczędność energii oraz odpowiednią wartość temperatury wymaganą przez uniwersytet. Bazując na wiedzy specjalistów z IMI Hydronic Engineering, instrument pomiarowy TA CBI został użyty, aby przyspieszyć uruchomienie systemy, usprawnić jego działanie oraz zmniejszyć koszty.

Dla sprawdzenia wydajności zmodernizowanego systemu, przeprowadzono test na reprezentatywnej części systemu, aby zmierzyć efektywność systemy chłodzenia oraz zużycie energii.

Rezultat
Po porównaniu starego i nowego, ulepszonego systemu, stało się jasne, że zmodernizowany system jest w stanie dostarczyć wysoki poziom komfortu oraz zwiększyć oszczędność energii. W rezultacie zastosowania tego energooszczędnego rozwiązania, uzyskano stały przepływ wody, możliwość dokładnego sterowania systemem oraz zminimalizowano wahania temperatury. W związku z podjętymi działaniami, uczelnia spodziewa się pełnego zwrotu kosztów inwestycji już po 14 miesiącach.

TA Hydronics' innovative differential pressure control valves are now being used following the re-commissioning of this installation to regulate the pressure and flow of the hydronic systems. In the experimental phase, significant energy savings were achieved in the buildings of the Polytechnic that utilise this self-regulating climate control technology. - Professor Daniel W. T. Chan of the university’s Dept. of Building Services Engineering. 

Politechnika w Hongkongu zadowolona dobrymi wynikami, postanowiła kontynuować optymalizację systemu HVAC (ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji) na campusie w najbliższych latach. Celem uczelni jest posiadanie systemu pozwalającego na pełną regulację parametrów powietrza wewnętrznego, łącząc oszczędność energii z wysokim komfortem. Uniwersytet zaufał doświadczeniu i wiedzy IMI Hydronic Engineering w tej dziedzinie.

Fakty
  • Typ projektu Obiekty edukacyjne
  • Budynek Politechnika w Hongkongu
  • Lokalizacja Hong Kong
  • Całkowita powierzchnia 700 m2
  • Właściciel Politechnika w Hongkongu
  • Produkty STAD, STAF, STAF-SG oraz STAP

Nowości i promocje

Mutlilux 4-F
19 marca 2020
Ważna informacja - COVID-19
17 marca 2020
Cennik 2020
25 lutego 2020
Dołącz do IMI w Warszawie
15 lutego 2020
Diagnoza za pomocą siłownika?
10 stycznia 2020
IMI Akademia Online w Gliwicach
27 listopada 2019
Pobierz nowy Poradnik aplikacyjny 2019
08 października 2019
Chcesz zobaczyć więcej?
25 września 2019
Audytor 7.1
22 sierpnia 2019
TA-Slider
30 kwietnia 2019
HyTools: Nowa aktualizacja
15 marca 2019
ISH 2019
12 lutego 2019
Cennik 2019
01 lutego 2019
Ostatnie dwa tygodnie promocji
19 listopada 2018
Nowy STAD Aktualizacja
28 czerwca 2018
Air and dirt can undermine system performance
14 czerwca 2018
Nowy STAD
24 kwietnia 2018
Simply Compresso
05 października 2017
Pojawiło się nowe wydanie IMI Eye
28 lutego 2017
Kampania TA-Slider
13 lutego 2017
TA-COMPACT-P
13 lutego 2017
Zeparo Cyclone Dirt
13 lutego 2017
Politechnika w Hongkongu